Česká firma Ecomodi pomáhá ženám v Africe
Pro nás je používání menstruačních pomůcek a hygiena něco naprosto automatického, ale jsou místa, kde to tak není. Například v africké Rwandě. Tým Ecomodi se zapojil do projektu, který pomáhá místním ženám.
Jak vznikl nápad poslat menstruační kalhotky do Afriky?
V březnu 2024 nás studentky Ostravské univerzity Adéla a Klára oslovily s tím, že v květnu vycestují na měsíční dobrovolnickou stáž do Rwandy a to konkrétně pomoct v organizaci Talking Through Art se vzděláváním místních žen.
V rámci jejich výjezdu přemýšlely, jak by mohly ženám pomoct i co se týče hygieny a to obzvlášť během menstruace. Ve Rwandě je situace s hygienickými pomůckami opravdu tristní. Ženy, které jsou zde finančně znevýhodněny a často pracují celé dny, aby byly schopné zajistit rodinu, se pořádně nedostanou k důstojným hygienickým potřebám. Pro příklad: krabička tampónů zde stojí i 20 dolarů.
Nejdřív Adélu a Kláru napadlo přivézt ženám do organizace balení hygienických potřeb (například vložek a tampónů), ale šlo by o krátkodobé a neekologické řešení. Proto zvolily jiné – dlouhodobě udržitelné – pomůcky a to sice menstruační kalhotky, látkové vložky a menstruační kalíšky. Mimo jiné tedy oslovily i naši firmu Ecomodi s nabídkou spolupráce na tomto projektu a my jsme s radostí souhlasili.
Jak prát menstruační kalhotky bez pračky?
Řešili jsme společně, jakým způsobem budou ženy ve Rwandě menstruační kalhotky prát, jelikož nemají k dispozici pračku a jsou zvyklé prát prádlo v ruce. Shodli jsme se, že praní v ruce s vhodným mýdlem bude dostatečné, pokud kalhotky dostatečně propláchnou od všech nečistot a jemně vymačkají veškerou vodu ven.
Mimochodem je to dobrý tip i pro naše zákaznice: Když víte, že během menstruace zrovna nebudete doma (třeba na dovolené nebo na internátě), kalhotky můžete důkladně vyprat v ruce a po uschnutí opět použít.
Jaká je realita používání menstruačních pomůcek v Africe?
V červnu po příjezdu zpět do ČR se nám Adéla a Klára ozvaly s výstupem z jejich cesty do Rwandy. Skutečně je to tak, že i v hlavním městě si ženy nemohou dovolit kupovat klasické hygienické potřeby a na menstruační krvácení používají různé kusy látek a textilií. Nejsou tam poučovány o tom, jak by se měly ke svému tělu chovat a ani jak prevencí předcházet různým infekcím a nemocem. Potřebovaly být také seznámeny s tím, jak je důležité mýt si ruce po toaletě, nebo že se během menstruace musí umývat častěji a důkladněji.
Jak ženy ve Rwandě reagovaly na menstruační pomůcky?
Holky v organizaci Talking Through Art uspořádaly prezentaci, během které mluvily obecně o hygieně, o ženském těle, menstruaci a menstruačních pomůckách. Každou pomůcku představily a vysvětlily, jak se používá, čistí a podobně. Ženy v organizaci to velmi zaujalo a měly spoustu otázek. Každá z nich dostala tašku, ve které měla set složený z menstruačních kalhotek, kalíšku, látkových vložek a univerzálního mýdla. Součástí balíčku byl také letáček ve rwandštině, který shrnoval informace ohledně hygieny a menstruačních pomůcek.
Jelikož Adéla s Klárou neměly během jednoho měsíce příležitost zjistit, jak ženám tyto novinky vyhovují, mají v plánu se s nimi zkontaktovat a udělat průzkum, na základě kterého případně vytvoří sbírku a pošlou jim konkrétní menstruační pomůcky.
ORGANIZACE TALKING THROUGH ART
Byla založena v roce 2015 Petrem Kočnarem.
Má 80 členů. Arteterapeutický program pomáhá handicapovaným lidem spojit se s uměním, získat nové dovednosti, sebevědomí a uplatnit se na trhu práce. Hlavní činností je odborný výcvik v pletení košíků a dalších řemeslných činnostech. Po dokončení je jim vyplacena nadprůměrná tržní cena a výrobky jdou do prodeje na různých místech po celé Rwandě.
Moc si vážíme toho, že nás Adéla s Klárou oslovily a mohli jsme se tak stát součástí tohoto smysluplného projektu. Děkujeme!
Nejčtenější
Mohlo by vás také zajímat
Česká firma Ecomodi pomáhá ženám v Africe
Pro nás je používání menstruačních pomůcek a hygiena něco naprosto automatického, ale jsou místa, kde to tak není. Například v africké Rwandě. Tým Ecomodi se zapojil do projektu, který pomáhá místním ženám.
Zákazník se ptá: proč v Ecomodi nově balíte své produkty do plastového zipového sáčku?
Pokud sledujete cestu Ecomodi od samého začátku, nejspíš víte, že jsme původně balili zboží do papírových obálek a později krabiček. Proč jsme se v Ecomodi rozhodli opustit používání papírových obalů a zvolili jsme nově plastové obaly?
Jaký je názor gynekologů na menstruační kalhotky?
Přemýšlíte, zda je vhodné používat menstruační kalhotky a jestli jsou zdravotně nezávadné? Přečtěte si odborná vyjádření od lékařů.